EYELINER 101

Bugüne kadar eyeliner sürmenin bir çok farklı yolu denendi. Kaşık,kredi kartı,not kağıdı,bant ile başladık ancak şu an Instagram gibi sayfalarda bıçak ve makas ile kuyruk çekmek gibi çılgınlıklara kadar ilerledik. Peki bunlara gerçekten gerek var mı? Gün içerisinde panda gibi olmadan eyeliner ile dolaşabilmek mümkün mü? Kaç çeşit eyeliner var ? Kolay sürme teknikleri neler ? En düzgün eyelinerı nasıl sürerim ? Ne de zor şeymiş şu eyeliner ! Tamam , şimdi bu soruların hepsini kademeli olarak cevaplamaya başlayalım! Eyeliner 101’e hoşgeldiniz !

Derse Hazırlık :

 • Eyeliner
 • Ggöz makyaj bazı ya da göz kremi
 • Kapatıcı
 • Cilt tonlarında far (tercihen )

Ders 1 : Eyeliner Çeşitleri

High-end’den drugstore’ a kadar piyasada bulabileceğiniz bir çok marka ve bir çok eyeliner çeşidi var. Bazen pahalı bir markanın ürünü ihtiyacınızı karşılamayabilir ya da uygun fiyatlı bir makyaj ürünü beklediğinizden çok daha iyi çıkabilir. Fakat eyeliner’ a gelince durum biraz değişiyor , sürüm kolaylıkları farklılık göstersede gün içindeki kalıcılığı, akmaması, sizi rahat hissettirmesi, makyaj temizleyicisi ile kolay çıkması, günlük kullanımı vs. gibi durumları düşünürsek her gün kullandığımız bu ürüne biraz para harcayıp iyi bir markadan kaliteli bir ürün almak gerektiğini düşünüyorum. Şimdi hemen eyeliner çeşitlerine geçelim.

 1. Gel eyeliner

  Eğer siz de ‘cat eye’ tarzı pürüzüsüz ve düzgün kuyruklu eyeliner’lardan hoşlanıyorsanız bunlar tam size göre. Genellikle gel eyeliner bir kutu içinde olur ve eyeliner fırçası ile gelir, burada doğru fırçayı kullanmak çok önemli, eğer ürün güzel ama fırçadan memnun değilseniz kendinize göre daha kalın ya da ince uçlu bir fırçayı kendinizde başka bir markadan da temin edebilirsiniz . Fırçayla eyeliner sürmek zor gibi gözükse de denedikçe sürümün çok daha yumuşak ve kolay olduğunu fark edeceksiniz 

 2.  Kalem Eyeliner

  Her genç kızın makyaj yapmaya başladığında en yakın arkadaşı klasik siyah göz kalemi olmuştur , daha yumuşak hatlar çizmek, daha doğal bir görüntü yakalamak veya göz içlerinizi renklendirmek için kullanabilirsiniz, artık sadece siyaha bağlı değilsiniz, gözün iç kısmına veya altına doğru süreceğiniz renkli göz kalemleri makyajınıza çok farklı bir hava katacaktır, risk alın ve deneyin !

 3. Likit Eyeliner

  Gelelim mükemmelliyetçilere. Evet instagram,tumblr vb. sosyal hepimiz biraz daha süslü olmak istediğimiz özel günlerde Inmedya hesaplarındaki gibi kusursuz bir şekilde eyeliner sürmek istiyoruz. Muhteşem kuyruk ve göz kapağına mükemmel oturan bir eyeliner istiyorsanız size önerim kesinlikle likit eyelinerlar olacaktır .

Ders 2 : Doğru Uygulama

Evet! Şimdi eyeliner çeşitlerini ve ne işe yaradıklarını öğrendiğimize göre geçelim uygulamaya!

  1. Adım : Eyeliner’a Hazırlık

   Kulağa fazla gibi gelsede eyeliner’ın göz kapağında bütün gün durması ve rahat sürümü için bu adımı atlamamalıyız. Göz makyaj bazı ya da çok yağlı olmayan bir göz çevresi nemlendiricisi işinize çok yarıyacaktır. Özellikle yaşlanma belirtileriniz ve göz çevresinde kırışıklıklarınız oluşmaya başladıysa eyeliner ve far ya da kapatıcı gibi ürünler kırışıklıklara dolar ve size daha yaşlı gösterir, daha genç ve doğal bir görümüm için bu adım size yardım edecektir.

  2. Adım: Baz Makyajı

   Tamam, göz kapağımızı makyaja hazırladık , şimdi ten rengimize yakın ve doğal nude tonlarda bir far ya da en iyisi cildinizden birkaç ton açık bir göz çevresi aydınlatıcısı ile göz çevrenizin üzerinden geçmek, bunu yapmamızın nedeni hem eyelinerın daha güzel oturması ve sabitlenmesi hem de görüntü olarak aydınlık ve eşit bir göz kapağının üzerinde eyeliner’ın daha güzel durması

  3. Adım: Hadi Başlayalım!

   Artık eyeliner sürmek için hazırız! Tercihinize göre fırçayı ya da kalemi elimize alıyoruz, göz kapağımızın iç kısmından dış kısmına doğru ince ve kısa bir çizgi çekiyoruz sonra yavaş yavaş aynı inceliği korumaya çalışarak devam edip gözün dış kısımına yaklaşınca duruyoruz. Bu işlem esnasında eliniz ile göz kapağınızı çekmeyin , böyle bir durum sonucu elinizi çektiğinizde eyeliner’ınız hiç beklemediğiniz bir şekile girmiş olabilir, bunun yerine çoğu make-up artistinin önerdiği gibi aşağıya doğru bakarak eyelinerınızı ince ince çekmeyi deneyin, sonucun çok daha başarılı olduğunu göreceksiniz!

  4. Adım: Tamamlayıcı Dokunuş

   Eyelinerınızı göz kapağınıza sürdünüz , işte şimdi en göz alıcı kısıma geldik , kuyruk! İşin bu kısmında elinizi biraz yavaşlatın , güzel olursa ne ala! Ancak eğer istediğiniz gibi olmazsa ya panda olma yolunda ilerleyeceğiz ya da makyajımızı silip tekrar yapmak durumunda kalacağız ( ki eğer far ile kontür yaptıysanız bu içler acısı olabilir ) bu yüzden biraz yavaşlayalım. Burada önemli olan nokta göz kapağınızın doğal yapısından uzaklaşmadan , doğal çizgileri takip etmek ve yolunuzu belirledikten sonra yavaş yavaş içini doldurmak , eğer hooded eye dediğimiz düşük göz kapağı yapısına sahipseniz eyeliner’ınız kalınlaştıkça gaz kapağınıza dağılma ihtimali artacaktır bu yüzden sabitleyici bir ürün kullanmanızı öneririz , bu noktadan sonra nasıl bir eyeliner istiyorsanız ona göre eğlenebilirsiniz , isterseniz kuyruğunuzu uzatın ya da alt göz kapaklarınıza eyeliner çekin.

   İpucu: Hepimiz biliyoruz ama yine de değinmek isterim, eğer küçük gözleriniz varsa çok kalın ve koyu renk eyelinerlar ya da özellikle göz içerisine çekilen koyu renk göz kalemleri gözlerinizi olduğundan küçük gösterebilir , bu nedenle göz içinize açık renk bir göz kalemi sürerseniz gözleriniz olduğundan daha büyük ve parlak gözükecektir .
   İpucu: Gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı makyajımız dağılabilir, bunun için size önerim yanınızda kapatıcı ve eyelinerınızı bulundurmanız. Böylelikle eğer herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duyarsanız zorluk çekmezsiniz.

Evet, bugün eyeliner üzerine konuştuk, ben daha çok klasik eyeliner’dan bahsettim ancak tabiki herkes kendi tarzına uygun bir çok eyeliner stilini deneyebilir , sadece temellere dikkat edelim ve istediğimiz görüntüye kavuşalım , ve tabiki en önemlisi eğlenelim! Lütfen sizde en sevdiğiniz eyeliner modellerini, bu konudaki fikirlerinizi ve sorularınızı ya da gelecek yazılarda nelere değinmemizi istediğinizi yorum olarak bırakın, sevgi ile kalın.