Güzelliğin Matematiği

Matematikle uyumunu ne kadar fark edemesek de güzel görünmenin sırrı sayılar. Hepimiz “Bu üründen biraz kullanmama rağmen bu kadar iyi etki ettiyse daha çok kullandığımda muhteşem bir sonuçla karşılaşacağım “diye düşünmüşüzdür. Oysa bu saçınızın en iyi ürünleri kullanmanıza rağmen elektriklenmesi, yüzünüzün yağlanması ya da kuruyup tahriş olmasının nedenlerinden biri olabilir. Uzman dermatologların tavsiyeleri doğrultusunda belirlenmiş olan miktarlarda güzellik ürünleri kullanarak yan etkilerden korunup daha güzel sonuçlar alabilir ve paranızı israf etmeden ürünlerinizi daha verimli kullanabilirsiniz!

YÜZ TEMİZLİĞİ

Yeterli Miktar: Köpük temizleyici:Bir golf topu

Krem-Jel temizleyici: Bir kahve çekirdeği

Eğer köpük temizleyici kullanıyorsanız sadece bir golf topu büyüklüğü yeterli! “Global Education for Dermalogica “direktörü Annet King yüz temizleme köpüğünün fazla kullanıldığı takdirde ciltte kuruluğa yol açabileceğini belirtiyor. Barba dermatology ve Barba Skin Clinic kurucusu olan Alicia Barba’nın tavsiyesine göre ise sabah bir kez ,makyaj kullanıldığı günlerde akşam iki kez, ve makyaj kullanılmayan günlerde ise yine bir kez yüz temizleme köpüğü ile yıkama öneriliyor.Eğer yüz temizleme ürününüz kremsi bir yapıdaysa önerilen miktar bir kahve çekirdeği kadar. Yağlı ciltler için köpük temizleyici daha iyi sonuçlar verirken kuru ciltlerde kremsi yapıdaki ürünlerle daha iyi bir temizleme sağlanabiliyor .Yüz temizleyicinizin yapısı kremsi de köpük de olsa 30 saniye masaj yapıp ılık su ile durulayınız.

Çok fazla kullanılırsa: Akne karşıtı yüz temizleyicileri çok fazla kullanıldığında ciltte kuruluğa ve tahrişe sebep olabiliyor.

Çok az kullanılırsa: Eğer yeterli miktarda yüz temizleyici kullanılmazsa cilt yeteri kadar arınmaz ve makyaj kalıntıları ya da yüzünüzde gün içerisinde biriken gözle görülmeyen pislikler gözeneklerinizi tıkayabilir.

LOSYON

  1. Gündüz Losyonu

    Yeterli Miktar: 1 Bozuk para

    Gündüz nemlendiricilerinin çoğu güneş koruyucusu içeriyor. Güneş ışınlarından korunmak için dışarı çıkmadan önce hava bulutlu bile görünse yüzünüze güneş koruyucusu içeren bir nemlendirici sürmeyi unutmayın. Dr.Patricia Wexler’in önerisi saç çizgisinin, boynun ve kulakların unutulmaması ve SPF içeren ürünlerin bu bölgelere kesinlikle uygulanması yönünde. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanız en önemli noktalardan biri olup sadece bir bozuk para kadar nemlendirici kullanmanız yeterli olacaktır.

    Çok fazla kullanılırsa: Çok losyon kullanmak yüzünüzün fazla parlak görünmesine ve sivilce oluşmasına sebep olabilir.

    Çok az kullanılırsa: Az nemlendirici kullanıldığı takdirde cildiniz yeterince nemlenmediği için kuruyabilir ve bu sebeple cildiniz donuk bir görüntüye sahip olur. Nem eksikliği cildinizin gergin bir yapıda olmasına ve tahriş olmasına sebep olabilir.

  2. Gece Losyonu

Yeterli Miktar: 1 bozuk para

Gece losyonunu bir bozuk para kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer yüzünüzde çok fazla losyon olduğunu hissediyorsanız bir pamuk yardımıyla fazlalığı alırsanız daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca uyumadan en az 15 dakika önce uyguladığınızdan emin olun aksi takdirde yüzünüzden çok yastık kılıfınız losyonunuzdan yararlanabilir.

Göz Kremi

Yeterli Miktar: 1 pirinç tanesi

Bir pirinç tanesi büyüklüğündeki göz kremini iki yüzük parmağınıza damlatın ve nazikçe bütün göz çevresine uygulayın. Göz çevresi oldukça hassas bir bölge olduğundan eğer yaşlanma karşıtı bir ürün kullanıyorsanız kullanma miktarını yarıya indirip cilt iritasyonu ve kızarıklık riskini azaltabilirsiniz.

Çok Fazla Kullanırsanız: Fazla kullanıldığı zaman cildinizi hassaslaştırıp gözeneklerinizin tıkanmasına ve gözlerinizde kızarıklık ya da kaşıntıya sebep olabilir. Çok fazla kullanmanız ayrıca gözünüze uygulayacağınız makyajın düzgünce uygulanamamasına sebep olabilir.

Çok Az Kullanırsanız: Çok az kullanmanız durumunda göz altınızda kuruluk gözlemlenebilir.

Tonik

Yeterli Miktar: Bir tatlı kaşığı

Tonik yüzünüzdeki yağ ve makyaj kalıntılarını temizlediği gibi cildin yüzeyini pürüzsüzleştirir, iyileştirir ve yumuşatır. Tonik cildinizi yaşlanma karşıtı kremlere ve serumlara da hazırlamaya yardımcı olur. Bazı tonikler akneye eğilimli ciltler için amino meyve asidi ya da glikolik asit ve hassas ciltler için doğal maden suyu içerikleriyle tasarlanmış olup cildinizin sorununa yönelik tedavi uyguluyor.

Cildinizi temizledikten sonra koton pamuk ped üzerine üç –dört damla tonik dökerek uygulayabilirsiniz. Cildinizin gözeneklerine iyice ulaşmasını sağlamak için bastırarak uygulayınız.

Çok fazla kullanım: Çok tonik kullanılırsa cilt porlarınız fazla yağ salgılayabilir. Bunun sebebi cildinizin nem dengesinin bozulmasıdır.Tonik sabah ve akşam uygulanabiir. Acak eğer cildiniz kuruysa toniği sadece akşam uygulamanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Çok az kullanım: Az kullanıldığında yüzünüzdeki yağ ve makyaj kalıntıları yeterli derecede temizlenmeyip porlara ulaşamadığı için sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Şampuan

Miktar: 1 küçük çilek

Günlük hayatta hepimiz saçlarımızı yıkarken genel görüşe uyup bir avuç dolusu şampuanı saçımıza boşaltırız , ancak uzmanlar fazla şampuan kullanmanın saça yarar sağlamaktan çok zarar verdiği konusunda hemfikir. İlkeniz her zaman saç derinize odaklanmak olmalı, bütün saç ve boyuna değil. Ortalama bir saç uzunluğu için şampuanı bir küçük çilek büyüklüğünde avucunuza sıkıp saç diplerine masaj yaparak köpürtmeniz yeterli olacaktır .

Eğer fazla kullanırsanız: Saçınız ihtiyacı olan doğal yağlardan gerekli faydayı sağlayamaz.
Kuruyabilir, uçlarında fazla yıkamaya bağlı olarak kırıklar oluşabilir.Ayrıca saç deriniz fazla şampuanlamaya dayalı oluşan kuruluğa bağlı olarak fazla sebum salgılayabilir, bu da saçınızı yıkamadığınız çoğu gün saçınızın kirli ve yağlı görünmesine neden olabilir.

Eğer az kullanırsanız:  Özellikle saç uçlarında açılması zor düğüm ve karışıklıklar gözükebilir. Saç uçlarınız elektriklenebilir. Saçlarınız yeterince temizlenmediği için kir, ter ve yağdan kötü bir görünüm oluşturabilir.

Saç Kremi

Yeterli Miktar:Saç uzunluğuna bağlı olarak 1-2 çeyreklik 
Saç kreminizin vaat ettiği parlaklık,kolay tarama ve yumuşaklığa ulaşmak için kutunun yarısını kullanmanıza gerek yok !
Saçlarınızın nemini biraz aldıktan sonra ortasından başlayarak uçlarına doğru kreminizi hafifçe yedirin. Daha iyi bir sonuç için tarak kullanarak eşit şekilde kremi dağıtabilirsiniz. Aquage hair – care zincirlerinin kurucusu Luis Alvarez’e göre saçlarınızı kuruyken duşa girmeden önce taramanız da duştan sonra saçlarınızın dolanmasını önlemeye yardımcı olur.

Eğer fazla kullanırsanız: Saçınızı ağırlaştırıp, dökülmeye yol açabilir.

Eğer az kullanırsanız: Kuruma ve karışıklığa neden olabilir.

SAÇ SERUMU

Miktar: 1 bezelye

Silikon bazlı saç serumları elektriklenme, uçuşma ve saç kırıklarıyla mücadele edip saçınızın daha düzgün, sağlıklı ve yumuşak olmasına yardımcı olur. Duş sonrası bakın rutininizde hafif nemli saçınıza bir pompa kadar sıkıp tarak yardımıyla güzelce dağıtmanız size olumlu bir sonuç verecektir.

Eğer fazla kullanırsanız: Saçlarınız fazla yağlı ve sönük gözükebilir.

Eğer az kullanırsanız: Özellikle saç uçlarınıza doğru yeterli serumu alamayan saç telleri elektriklenebilir ve kırıklardan dolayı çatallı bir görünüme dönüşebilir.

Saç Şekillendiricisi / Jöle

Yeterli Miktar: Ayçiçeği çekirdeği

Bu oldukça yapışkan maddeyi kullanırken ne kadar az kullanırsanız işinize o kadar çok yaradığını fark edeceksiniz! Eğer bir kere fazlaya kaçarsanız saçınızı şampuanla temizlemeniz gerekir. Bu yüzden az bir miktarı alın ve avuçlarınızın arasında güzelce ısıtın. Saç uzmanı Rago ‘ nun tavsiyelerine göre ; önce küçük bir miktar ile başlayın , eğer yetersiz kalırsa parmak uçlarınıza biraz daha ürün alarak ekleme yapabilirsiniz. Üründen korkmanıza gerek yok. Unutmayın! Saç jölesi elinizde ve saçınızda kullanırken kolayca şekil alabilen bir yapıya sahiptir.Daha sıvı yapıda bir saç şekillendiricisi kullanıyorsanız ürünü biraz daha bol kullanabilirsiniz, ama sadece bu kadar ! Tabi eğer istediğiniz şey yapış yapış ve çılgın bir görüntü değilse.


Eğer fazla kullanırsanız: Saçınızı şekillendirici yardımıyla tamamladıktan sonra daha fazla elleyip gereğinden fazla jöleye bularsanız oldukça kirli ve yapış yapış bir görünüme dönüşebilir, şampuanla güzelce yıkamanız gerekebilir.


Eğer gereğinden az kullanırsanız: Saçınız bütün gün istediğiniz şekilde durmayabilir, hacimsiz ve şekilsiz bir hal alabilir.